Skip to content
Početna stranica » Novosti » European RoboCup Junior 2023

European RoboCup Junior 2023

European RoboCup Junior, međunarodno natjecanje u robotici, održalo se prvi put u Hrvatskoj, 6. do 10. lipnja, u Varaždinu. Članovi Udruge Mehatroničara sudjelovali su kao volonteri i suci u kategoriji natjecanja Rescue Line. Andro, Petar i Filip su veterani RoboCup Junior natjecanja jer su u mlađim danima sudjelovali kao natjecatelji pa su na natjecanju preuzeli ulogu sudaca. Jaši je ovo prvi RoboCup Junior i nema iskustva na takvim natjecanjima pa je više pospremao nego sudio. U nastavku pročitajte njihove doživljaje s natjecanja.

„Volontirao sam u pripremi terena za natjecanje, što je uključivalo svakodnevno postavljanje i prilagođavanju Rescue Line terena te podešavanje težine terena jer je natjecanje iz dana u dan postajalo sve zahtjevnije. Obavljao sam i ulogu suca u Rescue Line kategoriji i time bio odgovoran za mjerenje vremena timovima, procjenu kretanja robota po linijama, procjenu sposobnosti prelaženja prepreka i “spašavanje” kuglica. Drago mi je što su me pozvali, bilo je super iskustvo.“ – Jaša Kocijan

 „Bilo je fora vidjeti klince da rade robote kakve smo mi radili ko mali. Bilo mi je žao kad nekome robot nije funkcionirao, ali mi kao suci nismo smjeli pomagati. Njihov trud motivirao nas je da nastavimo raditi na našim robotima u pripremi za svjetsko RoboCup natjecanje.“ –  Filip Kuzminski

 „S obzirom da sam u srednjoj školi sudjelovao na ovim RoboCup Junior natjecanjima bilo mi je jako zanimljivo vidjeti to iz potpuno druge perspektive. Sudio sam u istim kategorijama u kojima sam se natjecao (Soccer) i vidio sam istu nervozu, stres i uzbuđenje u natjecateljima koju sam i ja osjetio na svakoj utakmici. Najzanimljiviji dio mi je bio raditi intervjue sa timovima i slušati ih kako pričaju o svojim robotima. Njima su ti roboti zaista najbitnija stvar na svijetu kao što su i meni nekada bili. Jako mi je drago vidjeti to u novim generacijama robotičara. Daje mi nadu za budućnost.“ – Petar Slaviček

 „Ja sam bio sudac u Rescue Line kategoriji, osobno mi je bilo zanimljivo vratiti se na ovo natjecanje kao sudac jer sam se u srednjoj školi natjecao u istoj kategoriji. Bilo je puno ekipa iz cijelog svijeta od Nizozemske, Izraela, Južne Koreje, Egipta te mi je bilo posebno zanimljivo vidjeti kako ekipe iz svih dijelova svijeta koriste različite pristupe za rješavanje istog problem.“ – Andro Katanec

Dečkima je ovo bilo nezaboravno iskustvo, hvala organizatorima European RoboCup Junior na pozivu!